reklama

Programové vyhlásenie - obrovské zmeny v dôchodkovom systéme

Pozornosti médií asi ušlo - alebo nejavia záujem informovať o tom - že programové vyhlásenie vlády avizuje zásadné zmeny v súčasnom dôchodkovom systéme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Programové vyhlásenie vlády totiž - aj keď je málo konkrétne - hovorí napríklad:

1. "Dôchodkové poistenie v ... prvom pilieri bude založené na základe solidarity , kombinovanej s princípom zásluhovosti, ... ".

Keďže v doterajšom systéme priznávania dôchodkov z priebežného piliera možno popri princípe zásluhovosti (samozrekme redukovanom výlučne na finančnú zásluhovosť) hovoriť skôr o princípe prevrátenej solidarity (ľudia s nízkymi príjmami dostávajú o čosi menej než v skutočnosti vyplýva z princípu zásluhovosti, zatiaľ čo ľudia s vysokými príjmami viac než je miera ich odvodov do systému), prehlasované zavedenie princípu solidarity musí znamenať podstatné zmeny v doterajšom výpočte dôchodkov.
O to viac, že programové vyhlásenie uvádza princíp solidarity na prvom mieste, takže v novom výpočte dôchodkov by mal tento princíp dokonca dominovať - mať väčšiu váhu než princíp (finančnej) zásluhovosti.

Znovuzavedenie princípu solidarity je pritom žiaduce z niekoľkých dôvodov:

- Kaníkova dôchodková reforma nahradila princíp solidarity princípom finančnej zásluhovosti so spätnou účinnosťou niekoľkých desiatok rokov, čím znížila dôchodky mnohých ľudí tesne pred odchodom do dôchodku - ktorí už výšku svojho dôchodku nemohli nijak ovplyvniť - o tisíce korún. Ľudia, ktorí celý život pracovali s tým, že im zákon aj napriek nízko platenej práci zaručuje dôchodok na určitej štandardnej úrovni sa zrazu dozvedeli, že už z toho nič neplatí. Je to ako keby vám banka krátko pred vyplatením peňazí z termínovaného vkladu výrazne znížila mieru úročenia s účinnosťou od začiatku vkladu.

- Absurdnosťou je uplatnenie princípu finančnej zásluhovosti za roky, za ktoré sa systém ani nesnaží mieru tejto zásluhovosti zistiť. Ide o vôbec nie zanedbateľné obdobie - do r. 1984. Za toto obdobie sa uplatňuje princíp zásluhovosti "naslepo", resp. extrapolovaná zásluhovosť, avšak extrapolovaná tým najprimitívnejším spôsobom, ktorý systematicky zvýhodňuje ľudí s vysokými príjmami na úkor ľudí s nízkymi príjmami.

- Veľmi pochybným je aj uplatnenie princípu finančnej zásluhovosti za roky socializmu, t.j. do roku 1989, keď vysoké platy korelovali oveľa viac s diametrálne inými vecami než je záslužnosť práce. Táto deformácia sa dokonca nevytratila ani rokom 1989, ale sa svojimi dôsledkami často preniesla aj do ďalšieho obdobia (keď niekto za socializmu nemohol študovať a získavať skúsenosti v primeranej práci, tak sa s ním tento handikep môže vliecť aj do konca života).

- Smutno-smiešnym je na súčasnom princípe zásluhovosti aj to, že za jedinú ocenenia hodnú zásluhu považuje mieru finančného prispievania odvodmi z príjmu. Ako najzáslužnejšie činnosti sú tak ocenené napr. stranícke funkcionárčenie (do roku 1989), resp. prevádzkovanie erotického salónu (po tomto období).

Otázne však je, či sa nová vláda zmôže na väčší než formálny príklon k solidarite systému - ako to urobila napr. aj p. Radičová, ktorej celý príspevok v prospech solidarity systému starobných a invalidných dôchodkov spočíval v tom, že spomalila nárast miery prevrátenej solidarity po roku 2005 o jedno percento korekcie mzdových bodov ročne.

V prípade naplnenia predsavzatia vládneho programu o solidarite v prvom pilieri sa však vynárajú ďalšie potrebné opatrenia v súvislosti s druhým pilierom:
"Vláda bude riešiť situáciu sporiteľov v druhom pilieri, pre ktorých je toto sporenie nevýhodné."

Keď sa v prvom pilieri zavedie princíp solidarity (ktorý sa neobmedzí len na prácu pred rokom 2004), potom sa druhý pilier, založený na presnej 100 %-ej finančnej zásluhovosti, stane nevýhodným (za predpokladu dožitia dôchodkového, resp. približne priemerného veku) pre všetkých ľudí s výraznejšie podpriemernými príjmami (ktorí by v prvom pilieri profitovali z princípu solidarity) - čo sú státisíce ľudí zapojených do druhého piliera.

Zavedenie solidarity v prvom pilieri si tak žiada umožnenie výstupu z druhého piliera.

To však tiež nemusí ostať bez širších dôsledkov.

Skutočnosť, že doterajšie zhodnotenie prostriedkov v druhom pilieri je niekoľkonásobne nižšie ako "zhodnotenie" peňazí odvádzaných do prvého piliera - ktorých "zhodnotenie" stanovuje nárast dôchodkovej hodnoty - znamená, že druhý pilier je (za hore uvedeného predpokladu dožitia) doposiaľ nevýhodným úplne pre každého (kým dôchodková hodnota za posledné dva roky vzrástla v ročnom priemere o 8,47 %, * zúročenie peňazí na mojom osobnom účte DSS so zohľadnením všetkých poplatkov - pričom z jednorazových poplatkov započítavam len len jednu jedenástinu, pretože predpokladám, že peniaze na účte budú ešte 22-krát dlhšie obdobie - dosiahlo len ročných 1,8 %).

Umožnenie výstupu z druhého piliera - kvôli ľuďom s nízkymi príjmami - by tak mohlo znamenať nie zanedbateľné presuny späť do prvého piliera.


* oprava 8.8.2006 23:11, pôvodný text nebol správny:
...zúročenie peňazí na mojom osobnom účte DSS so zohľadnením všetkých poplatkov dosiahlo ročných 2,1 %, resp. bez započítania jednorazového poplatku Sociálnej poisťovni - ktorý má pri krátkom trvaní vkladu nerelevantne vysokú váhu - necelých 2,9 % ročne.

Jozef Bodnár

Jozef Bodnár

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odporca čiernobieleho videnia a médiami pretláčaných povrchných pohľadov; človek nachádzajúci tak dobré ako aj zlé u pravice i ľavice, u veriacich i neveriacich ... Zoznam autorových rubrík:  DôchodkyEkonomikaPolitikaDETISféra duchovnáNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu